Chińska medycyna naturalna

Początki chińskiej medycyny naturalnej datowane są na II w. p.n.e. Na podstawie odkrytych źródeł pisanych wiemy, że W Anyangu dawnej stolicy królów dynastii Shang odkryto kości wróżebne, na których kapłani Shangów pozostawili informacje o ziołach, sposobach leczenia i diagnostyce. Praktykowano ogrzewanie i ochładzanie ciała, oczyszczanie, masaże, a także upuszczanie krwi. Przywiązywano wagę do ćwiczeń gimnastycznych oraz diety.
Już w VII w. Chińczycy umieli rozpoznawać cukrzycę. W X w. wprowadzono szczepionki zwalczające choroby zakaźne. Robiono to m.in. w taki sposób, że proszkowano strupy osoby chorej na ospę i podawano doustnie osobie zdrowej.
Od tamtego okresu Chińska medycyna naturalna rozwinęła się jeszcze bardziej. Do receptur na leki znane od stuleci wprowadzono modyfikacje oparte na klinicznych doświadczeniach. Leki są dokładnie sprawdzane i zatwierdzane przed wprowadzeniem do obrotu. Posiadają również ulotki informujące o składzie, zastosowaniu, działaniu oraz wskazaniach. Stosuje się do nich zasady dotyczące zdrowia i produkcji leków. Nadal jednak są to lekarstwa wyrosłe z chińskiej, całkowicie naturalnej medycyny. W ich konstrukcji nadal bierze się pod uwagę teorię krążenia i blokad energii Qi, teorię Yin i Yang oraz teorię 5 elementów. Jest to więc połączenie medycyny z filozofią dalekiego wschodu.
W medycynie chińskiej wykorzystuje się naturalne surowce roślinne i zwierzęce oraz minerały występujące w przyrodzie.
Podstawę leczenia stanowi dokładna diagnoza. Lekarze są wierni filozofii taoistycznej, która nakazuje traktować pacjenta jako jedność ciała i duszy. Leczą przyczyny choroby, które ją wywołały, a nie tylko same objawy. Poza kuracjami ziołowo-mineralnymi stosuje się różne dodatkowe metody, aby skutecznie przywrócić krążenie energii Qi i równowagę sił Yin i Yang.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *